Blog prawny
Odwołanie stanu zagrożenia epidemicznego – skutki dla przedsiębiorców
Przedsiębiorcy zdążyli się już przyzwyczaić do zmian jakie niosła za sobą pandemia. W związku z odwołaniem stanu zagrożenia epidemiologicznego, niektóre kwestie wracają do stanu z czasów przed COVIDEM
Spór sądowy po zmianie procedury cywilnej od 1 lipca 2023 r.
Z początkiem lipca 2023 r. weszły w życie nowe przepisy Kodeksu postępowania cywilnego (KPC). Przedmiotowe zmiany wynikają z procedury naprawczej nowelizacji KPC z 2019 roku. Ustawodawca wprowadził wiele zmian mających na celu usprawnienie przebiegu postępowania cywilnego. Opisaliśmy kilka z nich.
Ważne wyroki TSUE ws. kredytów frankowych
Mamy dobre wieści dla posiadaczy kredytów hipotecznych we frankach szwajcarskich! Europejski Trybunał Sprawiedliwości (TSUE) wydał dwa wyroki, które mają istotne znaczenie dla Państwa praw. Jakie mają konsekwencje?
Kryptowaluty – pierwsza kompleksowa regulacja prawna
Rynek kryptowalut rodzi wiele interesujących pytań od momentu jego pojawienia się, m.in. z powodu braku regulacji prawnych, które w sposób jednoznaczny i kompleksowy pozwalałyby na ochronę jego uczestników. To może się zmienić, bowiem w dniu 20 kwietnia…
Spółka cicha – forma utajnionego prowadzenia biznesu
Przepisy prawa przewidują różnego rodzaju formy prowadzenia biznesu (jak np. spółka cicha). Zalicza się do nich jednoosobową działalność, czy chociażby spółki prawa handlowego (np. spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością). Niekiedy jednak inwestorowi zależy na nieujawnianiu się i…
Klauzula waloryzacyjna jako narzędzie kontraktowe
Klauzula waloryzacyjna jest niezwykle przydatnym narzędziem stosowanym w kontraktach. Waloryzacja to inaczej przywrócenie wartości wierzytelnościom, które ją straciły, np. w razie zmiany siły nabywczej pieniądza.
Czas oczekiwania na wejście w życie przepisów o fundacji rodzinnej
Jednym z głównych czynników, które będą brane pod uwagę podczas podejmowania decyzji o założeniu fundacji rodzinnej będą zagadnienia natury podatkowej. Prognozowana data wejścia w życie przedmiotowych przepisów to 22.05.2023 r.
Nowa ustawa antylichwiarska
BLOG PRAWNYOd 18 grudnia 2022 r. obowiązuje nowa ustawa antylichwiarska. Do najważniejszych zapisów tej ustawy należy wprowadzenie obowiązku badania zdolności kredytowej osób ubiegających się o pożyczki pozabankowe, obniżenie kosztów pozaodsetkowych, czy objęcie firm...
Czy tzw. ustawa wiatrakowa rozwiąże problemy z lokalizacją elektrowni wiatrowych?
W dniu 08.02.2023 r. Sejm przyjął projekt ustawy o zmianie ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych oraz niektórych innych ustaw (tzw. ustawa wiatrakowa).
Zmiany w prawie konsumenta, które weszły w życie od nowego roku 2023
BLOG PRAWNYZ początkiem 2023 r. weszły w życie nowe przepisy regulujące prawa i obowiązki konsumentów oraz sprzedawców. Przedmiotowe zmiany wynikają z implementacji unijnych dyrektyw: Omnibus, Towarowej oraz Cyfrowej. Ponadto z inicjatywy Urzędu Ochrony Konkurencji i...
kontakt
ul. Polska 15, 60-595 Poznań
9:00-17:00 (pon-pt)
+48 61 27 87 595
office@zcplegal.pl
Zieliński Chęciński Partnerzy Kancelaria Radców Prawnych sp.p.
NIP: 7812006574
KRS: 0000830268
REGON: 385602019
Znajdź nas:
specjalizacje
Bieżące doradztwo prawne podmiotom gospodarczym
ZCP Legal&Tax © 2023 Wszystkie prawa zastrzeżone