Blog prawny
Nowa ustawa antylichwiarska
BLOG PRAWNYOd 18 grudnia 2022 r. obowiązuje nowa ustawa antylichwiarska. Do najważniejszych zapisów tej ustawy należy wprowadzenie obowiązku badania zdolności kredytowej osób ubiegających się o pożyczki pozabankowe, obniżenie kosztów pozaodsetkowych, czy objęcie firm...
Czy tzw. ustawa wiatrakowa rozwiąże problemy z lokalizacją elektrowni wiatrowych?
W dniu 08.02.2023 r. Sejm przyjął projekt ustawy o zmianie ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych oraz niektórych innych ustaw (tzw. ustawa wiatrakowa).
Zmiany w prawie konsumenta, które weszły w życie od nowego roku 2023
BLOG PRAWNYZ początkiem 2023 r. weszły w życie nowe przepisy regulujące prawa i obowiązki konsumentów oraz sprzedawców. Przedmiotowe zmiany wynikają z implementacji unijnych dyrektyw: Omnibus, Towarowej oraz Cyfrowej. Ponadto z inicjatywy Urzędu Ochrony Konkurencji i...
Grupy spółek zapłacą mniej podatku – korzystne zmiany od stycznia 2023 r.
BLOG PRAWNYNierzadko przedsiębiorcy poszukują metody optymalizacji prowadzonej działalności gospodarczej w strukturach holdingowych spółek prawa handlowego. Umożliwia to niewątpliwie podział obszarów działania na kilka formalnie niezależnych podmiotów, przy...
Zmiany w prawie pracy wchodzące w życie od nowego roku 2023
Od 1 stycznia 2023 roku należy spodziewać się zmian z zakresu prawa pracy dotyczących wdrożenia m.in. dyrektywy work-life balance, wprowadzenia do kodeksu pracy zasad pracy zdalnej, czy liczby dni urlopu po urodzeniu dziecka. Poniżej opisujemy najważniejsze z nich.
Fundacja rodzinna – zmaterializowane remedium na sukcesję polskich firm
Pod koniec listopada 2022 r. Rząd zatwierdził projekt ustawy o fundacjach rodzinnych (https://www.sejm.gov.pl/sejm9.nsf/druk.xsp?nr=2798) i przekazał go do dalszych prac Sejmu, w którym już na początku grudnia odbyło się pierwszego czytanie ww. projektu….
Sukces kancelarii w sprawie przeciwko deweloperowi o zapłatę kar umownych
SR dla Wrocławia – Śródmieścia we Wrocławiu w sprawie prowadzonej na rzecz Klienta naszej Kancelarii zasądził kary umowne dochodzone od dewelopera, a zastrzeżone w umowie deweloperskiej, tytułem opóźnienia w wydaniu lokalu i przeniesieniu jego własności….
Planowany, nowy szybszy sposób dochodzenia roszczeń w postaci notarialnego nakazu zapłaty
Na stronie Rządowego Centrum Legislacyjnego śledzić można losy projektu ustawy o zmianie ustawy o notariacie oraz niektórych innych ustaw. Projektodawca dostrzegając znaczne obłożenie sądów powszechnych drobnymi sprawami o zapłatę postanowił zaproponować…
Prostsze zasady odpowiedzialności podmiotów zbiorowych za „przestępstwa” – jak się przygotować i kiedy się ich spodziewać?
W dniu 02 września br. w Rządowym Centrum Legislacyjnym został opublikowany projekt ustawy o zmianie ustawy o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych za czyny zabronione pod groźbą kary . Założeniem ustawodawcy jest przywrócenie powszechności stosowania tej…
Modyfikacja instytucji tzw. „wyzysku” w Kodeksie cywilnym – zmiany od 30 czerwca 2022 r.
BLOG PRAWNYInstytucja wyzysku została uregulowana w Kodeksie cywilnym. Praktycznie rzecz biorąc z wyzyskiem spotykamy się w przypadku rażącej dysproporcji świadczeń obu stron. Mowa o sytuacjach, gdy jedna ze stron wykorzystując określone, niekorzystne położenie...
kontakt
ul. Polska 15, 60-595 Poznań
9:00-17:00 (pon-pt)
+48 61 27 87 595
office@zcplegal.pl
Zieliński Chęciński Partnerzy Kancelaria Radców Prawnych sp.p.
NIP: 7812006574
KRS: 0000830268
REGON: 385602019
Znajdź nas:
specjalizacje
Bieżące doradztwo prawne podmiotom gospodarczym
ZCP Legal&Tax © 2023 Wszystkie prawa zastrzeżone