BLOG PRAWNY

Budowa domu do 70 m2 bez pozwolenia – nowe przepisy Polskiego Ładu

10/11/2021

fot. Unsplash

Polski Ład wprowadza ogromne zmiany dla budujących domy. Wprowadzone do ustawy Prawo budowlane oraz ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym nowe przepisy umożliwią wybudowanie domu do 70 m2 bez formalności. To jedna z dziesięciu kluczowych regulacji zawartych w rządowym programie Polski Ład.

Nowe uregulowania odnoszą się do domów wolnostojących, maksymalnie dwukondygnacyjnych, o maksymalnej powierzchni zabudowy 70 m2.

Wybudowanie domu w uproszczonej procedurze nie jest jednak dostępne dla każdego. Poniżej przedstawiamy najważniejsze wymogi, jakie musi spełnić inwestor takiego domu.

Przede wszystkim przedmiotowy dom jednorodzinny do 70 m2 bez pozwolenia wybudować można tylko na własnej działce i tylko na własne potrzeby mieszkaniowe. Inwestor nie będzie mógł zatem wybudować takiego domu pod wynajem, czy na wydzierżawionej ziemi.

Wybudować taki dom najłatwiej będzie na obszarach objętych miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Tu wystarczy zaś samo zgłoszenie budowy (będzie możliwość zgłoszenia przez Internet).

W przypadku obszaru pozbawionego planu miejscowego, inwestor przed zgłoszeniem budowy, będzie musiał uzyskać warunki zabudowy.

Uzyskanie warunków zabudowy wymagać będzie analizy obszaru do 200 m dookoła planowanej inwestycji. Jeżeli na tym obszarze nie ma zabudowy, to nie będzie możliwości budowy takiego budynku, albowiem wówczas inwestor nie uzyska warunków zabudowy. Powyższe uregulowanie zostało wprowadzone, aby uniknąć architektonicznego nieładu i budowy budynków w tzw. „szczerym polu”.

Jak przesłanki do wydania warunków zabudowy zostaną spełnione, urząd będzie zobowiązany do ich wydania w nieprzekraczalnym terminie 21 dni.

Wprowadzona uproszczona procedura polega na wyłączeniu możliwości zgłoszenia przez organ administracji architektoniczno-budowlanej sprzeciwu co dokonanego przez inwestora zgłoszenia takiej budowy Do budowy będzie można zatem przystąpić od razu  po doręczeniu organowi administracji architektoniczno-budowlanej takiego zgłoszenia.

Kolejnym ułatwieniem będzie brak konieczności zatrudnienia kierownika budowy oraz prowadzenia dziennika budowy.

Do zgłoszenia budowy domu trzeba będzie dołączyć projekt zagospodarowania działki oraz projekt architektoniczno-budowlany.

Jednocześnie do zgłoszenia należy dołączyć oświadczenia inwestora o tym, że:

  • planowana budowa jest prowadzona w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych,
  • przyjmuje odpowiedzialność za kierowanie budową w przypadku nieustanowienia kierownika budowy,
  • dokumentacja dołączona do zgłoszenia jest kompletna.

Zgodnie z nowymi przepisami, na każde 500 m2 powierzchni działki może przypadać jeden dom do 70 m2 bez pozwolenia. Gwarantować to ma, że projektowana konstrukcja będzie służyła wyłącznie celom indywidualnym, a nie budowie wieloobiektowych osiedli.

Jak przekazało ministerstwo, wprowadzane ułatwienia nie zwalniają z obowiązku projektowania i realizacji tych budynków w sposób określony w przepisach, w szczególności zgodnie z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, a także zgodnie z zasadami wiedzy technicznej.

Na marginesie informujemy, że kolejna zmiana jaka zostaje wprowadzona w ustawie dotyczy dopuszczalnej powierzchni zabudowy wolnostojących, parterowych budynków rekreacji indywidualnej, rozumianych jako budynki przeznaczone do okresowego wypoczynku, z obecnych 35 m² do 70 m²..

 

Jeżeli jakieś zagadnienia wzbudziły Państwa zainteresowanie – zespół Kancelarii pozostaje do Państwa dyspozycji.

Autorzy:

Tomasz Chęciński

Tomasz Chęciński

Radca prawny

PARTNER ZARZĄDZAJĄCY
Sylwia Kaczmarek

Sylwia Kaczmarek

aplikant radcowski

kontakt

ul. Polska 15, 60-595 Poznań

9:00-17:00 (pon-pt)

+48 61 27 87 595

office@zcplegal.pl

Zieliński Chęciński Partnerzy Kancelaria Radców Prawnych sp.p.

NIP: 7812006574

KRS: 0000830268

REGON: 385602019

Znajdź nas:

specjalizacje

Procesy sądowe i dochodzenie roszczeń

Bieżące doradztwo prawne podmiotom gospodarczym

Transakcje, fuzje, przejęcia i przekształcenia
Compliance
Nieruchomości i inwestycyjny proces budowlany
Doradztwo podatkowe
Postępowania restrukturyzacyjne oraz upadłościowe
Prawo własności intelektualnej oraz prawo nowych technologii
Ochrona danych osobowych (w tym RODO)
Prawo rynku finansowego
Prawo cywilne i prawo rodzinne
Inne
Materiały i treści zamieszczone na niniejszej stronie internetowej podlegają ochronie przewidzianej przepisami prawa. Ich kopiowanie i rozpowszechnianie wymaga zgody uprawnionego. Aktualności mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią porady prawnej.

ZCP Legal&Tax © 2023 Wszystkie prawa zastrzeżone