Czy newsletter KRS pozwoli uniknąć kradzieży spółki?

Źródło fotografii: unsplash.com
Od 21 czerwca br. uruchomiona została usługa elektroniczna, która ma w założeniu przyczyniać się do przeciwdziałania powyższemu procederowi. Omawiane rozwiązanie wprowadzone zostało na mocy ustawy z dnia 07 kwietnia 2022 r. o zmianie ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym (https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20220000984/O/D20220984.pdf). Na stronie Portalu Rejestrów Sądowych (https://prs.ms.gov.pl/), zostało bowiem stworzona możliwość zapisania się do tzw. Newslettera KRS. Uczynić to jednak mogą jedynie osoby posiadające uprzednio utworzone w systemie Portalu Rejestrów Sądowych konto. Podczas zapisywania się do Newslettera wpisać należy numer KRS podmiotu, o którym informacje interesują danego użytkownika. Dzięki temu na adres e-mail podany podczas rejestracji w systemie wysyłane będą informacje o sprawach dot. zmian wpisu danego podmiotu. Zasubskrybować można jednak nie więcej niż 50 podmiotów wpisanych do KRS, na okres nie dłuższy niż 1 rok. Możliwe jest jednak odnowienie subskrypcji na kolejny rok.
Zakres przekazywanych w ramach powiadomień z Newslettera informacji obejmuje:
- informacje wskazujące pozycję KRS, sygnaturę sprawy i datę rejestracji sprawy wszczętej zarówno na wniosek, jak i z urzędu;
- informacja wskazująca pozycję KRS, sygnaturę sprawy, datę dokonanego wpisu i numer wpisu.
Dzięki powyższemu osoby zainteresowane mogą bezpłatnie uzyskać informację o złożeniu wniosku o zmianę wpisu spółki. Ma to szczególne znaczenie, gdy wniosek taki został złożony bez ich wiedzy. Należy jednak mieć na uwadze, iż takowa wiadomość e-mail pozbawiona będzie opisu treści wniosku i zakresu wnioskowanych zmian. Użytkownik jednak może na podstawie tych danych uzyskać stosowne informacje w sądzie rejestrowym oraz przedsięwziąć dalsze konieczne działania.
Jak wynika z powyższego, narzędzie Newslettera KRS należy ocenić pozytywnie, jednakże nie zlikwiduje ono całkowicie problemu kradzieży spółek. Główne znaczenie dla ochrony interesu oraz majątku spółek i wspólników będą bowiem miały podjęte przez nich działania związane z uzyskaną od KRS w ramach Newslettera informacją. Nieoceniona w tym zakresie może okazać się pomoc specjalisty z zakresu prawa handlowego.
Autorzy:

Tomasz Cyrek
aplikant radcowski

Tomasz Chęciński
Radca prawny
PARTNER ZARZĄDZAJĄCY
kontakt
ul. Polska 15, POZNAŃ
9:00-17:00 (pon-pt)
+48 61 27 87 595
office@zcplegal.pl
Zieliński Chęciński Partnerzy Kancelaria Radców Prawnych sp.p.
NIP: 7812006574
KRS: 0000830268
REGON: 385602019
Znajdź nas:
specjalizacje
Bieżące doradztwo prawne podmiotom gospodarczym
ZCP Legal&Tax © 2022 Wszystkie prawa zastrzeżone