Inwazja Rosji na Ukrainę – czy ustawa „sankcyjna” wpływa na bieżącą działalność przedsiębiorców?
Dnia 16.04.2022 r. weszła w życie ustawa o szczególnych rozwiązaniach w zakresie przeciwdziałania wspieraniu agresji na Ukrainę oraz służących ochronie bezpieczeństwa narodowego, zwana potocznie „sankcyjną”. Co wynika z jej potocznego nazewnictwa – przewiduje ona szereg sankcji, które mogą być nakładane na podmioty prorosyjskie. Czy polscy przedsiębiorcy mają się czego obawiać i czy powinni wprowadzić jakieś zmiany w strukturze właścicielskiej swoich firm? Czy konieczne jest wyeliminowanie jakichkolwiek powiązań z kapitałem rosyjskim?

Źródło fotografii: freepik.com
Podmiotowe sankcje dotyczą następujących kategorii osób:
- objętych wykazem unijnego rozporządzenia dotyczącego środków ograniczających skierowanych przeciwko prezydentowi Aleksandrowi Łukaszence i niektórym urzędnikom z Białorusi – tj. prezydent Aleksander Łukaszenka i jego najbliżsi współpracownicy;
- objętych wykazem unijnego rozporządzenia w sprawie środków ograniczających w odniesieniu do działań podważających integralność terytorialną, suwerenność i niezależność Ukrainy lub im zagrażających – tj. wysocy rangą urzędnicy rosyjscy, którzy wspierali lub poprali działania Rosji na Krymie w 2014 r.;
- objętych listą tworzoną przez Ministra ds. wewnętrznych. Wpisane mogą tam być osoby, które wspierają agresję Rosji na Ukrainę lub poważne naruszenia praw człowieka lub represje wobec społeczeństwa obywatelskiego i opozycji demokratycznej, lub bezpośrednio związanych z takimi osobami lub podmiotami.
Na polską listę „sankcyjną” wpisani są m.in. rosyjscy oligarchowie, a także m.in. podmioty z rodziny Kaspersky oraz MEDMIX POLAND sp. z o.o., w których to spółkach beneficjentami rzeczywistymi są powiązane z prezydentem Rosji osoby. Pierwsze decyzje o wpisie podjęte zostały w dniu 26.04.2022 r., a lista dostępna jest pod nw. adresem:
https://www.gov.pl/web/mswia/lista-osob-i-podmiotow-objetych-sankcjami
Konsekwencją wpisu na polską listę jest m.in. możliwość wstrzymania transakcji z takowymi podmiotami, zamrożenie funduszy i zasobów gospodarczych będących ich własnością, znajdujących się w posiadaniu lub pod kontrolą podmiotów sankcjonowanych.
Kolejnym z przyjętych rozwiązań jest pozbawienie prawa do udziału w prowadzonym na podstawie ustawy Prawo zamówień publicznych przetargu nie tylko ww. osób, lecz także podmiotów, których beneficjentem rzeczywistym lub jednostką dominującą jest jedna z ww. osób. Przez wzięcie udziału rozumie się już samo złożenie wniosku o dopuszczenie do udziału w przetargu.
Jak wynika z powyższego, ustawa „sankcyjna” nie ma jednak bezpośredniego wpływu na bieżącą działalność polskich firm, które są w jakikolwiek sposób powiązane z kapitałem rosyjskim. Nie ma zatem konieczności obawiania się m.in. o nacjonalizację majątku, w sytuacji gdy wspólnikiem w spółce jest np. obywatel Federacji Rosyjskiej. Oczywiście celem zachowania należytej staranności rekomendowane jest weryfikowanie, czy kontrahent nie znajduje się na ww. liście „sankcyjnej”.
Autorzy:

Tomasz Cyrek
aplikant radcowski

Krzysztof Zieliński
Radca prawny
PARTNER ZARZĄDZAJĄCY
kontakt
ul. Polska 15, POZNAŃ
9:00-17:00 (pon-pt)
+48 61 27 87 595
office@zcplegal.pl
Zieliński Chęciński Partnerzy Kancelaria Radców Prawnych sp.p.
NIP: 7812006574
KRS: 0000830268
REGON: 385602019
Znajdź nas:
specjalizacje
Bieżące doradztwo prawne podmiotom gospodarczym
ZCP Legal&Tax © 2022 Wszystkie prawa zastrzeżone