Nowa ustawa antylichwiarska
Od 18 grudnia 2022 r. obowiązuje nowa ustawa antylichwiarska. Do najważniejszych zapisów tej ustawy należy wprowadzenie obowiązku badania zdolności kredytowej osób ubiegających się o pożyczki pozabankowe, obniżenie kosztów pozaodsetkowych, czy objęcie firm pożyczkowych nadzorem Komisji Nadzoru Finansowego.
Celem tzw. ustawy antylichwiarskiej jest przeciwdziałanie lichwie, czyli pożyczaniu pieniędzy na bardzo wysoki procent. Dzięki temu pożyczkobiorcy są bardziej chronieni przed nieuczciwymi praktykami firm pożyczkowych.
![[ZCP] Zdjęcia do postów(5) » Zieliński Chęciński i Partnerzy Kancelaria Radców Prawnych](https://zcplegal.pl/wp-content/uploads/ZCP-Zdjecia-do-postow5.jpg)
Źródło fotografii: freepik.com
Uzależnienie udzielenia pozabankowej pożyczki od posiadania przez klienta zdolności kredytowej
Ocena zdolności kredytowej zostaje przeprowadzona „na podstawie analizy danych udostępnianych przez zaufanych dostawców gromadzących i przetwarzających dane niezbędne do takiej oceny”. Wśród nich mogą znaleźć się takie instytucje jak np. Biuro Informacji Kredytowej, czy biura informacji gospodarczej. W sytuacji kiedy analiza danych udostępnionych przez „zaufanych dostawców” nie pozwoli na ocenę zdolności kredytowej (np. wnioskodawca nie ma historii kredytowej w BIK), podstawą do oceny kredytowej ma być oświadczenie o dochodach i stałych wydatkach gospodarstwa domowego złożone przez wnioskodawcę. Oświadczenie to jest obligatoryjne, kiedy kwota kredytu przekracza dwukrotność minimalnego wynagrodzenia za pracę.
Określenie maksymalnych kosztów pozaodsetkowych
Wysokość maksymalnych kosztów pozaodsetkowych nie może przekroczyć 5% kwoty kredytu (dla pożyczek, których okres spłaty jest nie krótszy niż 30 dni) lub do 20% kwoty kredytu (dla pożyczek z dłuższym okresem spłaty).
Zakaz tzw. rolowania kredytów
Zakazuje się oferowania klientowi, który już wziął pożyczkę, zawarcia nowej umowy, która mogłaby doprowadzić do wpadnięcia przez klienta w tzw. spiralę zadłużenia.
Objęcie firm pożyczkowych nadzorem Komisji Nadzoru Finansowego
Zgodnie z nowelizacją, działalność instytucji pożyczkowych w zakresie udzielania kredytu konsumenckiego podlega nadzorowi sprawowanemu przez Komisję Nadzoru Finansowego. Celem nadzoru nad działalnością instytucji pożyczkowych jest kontrola i egzekwowanie zgodności tej działalności z ustawą.
Nowe wymagania dotyczące pożyczkodawców
Kolejna zmiana wprowadzona przez ustawę antylichwiarską dotyczy nowych wymagań w zakresie tego, kto może udzielać pożyczek pozabankowych. Według nowych przepisów podmiot udzielający takich pożyczek będzie musiał posiadać kapitał zakładowy w wysokości co najmniej 1 mln zł (dotychczas minimalny kapitał zakładowych wynosił 200 tys. zł). Ponadto firma pożyczkowa będzie mogła prowadzić działalność tylko w formie spółki akcyjnej lub spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, w której ustanowiono radę nadzorczą.
Zakazy w zakresie finansowania działalności pożyczkowej
Wprowadzono również zakaz finansowania działalności pożyczkowej środkami uzyskanymi od innych osób fizycznych, osób prawnych lub jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej, w tym pochodzących z emisji obligacji lub innych instrumentów dłużnych oraz ze źródeł nieudokumentowanych.
Nowe limity dodatkowych prowizji i marży
Nowelizacja określa maksymalny limit dodatkowych prowizji i marży na 45 proc. całkowitej kwoty zobowiązania w całym okresie trwania umowy. Jeśli okres kredytowania będzie obejmował 6 miesięcy, suma odsetek i kosztów pozaodsetkowych nie może przekroczyć 25 proc. Zaś limit odsetek pozostaje na dotychczasowym poziomie, czyli maksymalnie 20,5 proc. w skali roku.
Ponadto, w przypadku spłaty przedterminowej konsument może oczekiwać od pożyczkodawcy proporcjonalnego zwrotu wszelkich opłat i kosztów związanych z pożyczką, jak prowizja, czy ubezpieczenie.
Jak wskazują twórcy ustawy, nowe przepisy mają przysłużyć się realnej ochronie pożyczkobiorców.
Autorzy:

Sylwia Kaczmarek
aplikant radcowski

Krzysztof Zieliński
Radca prawny
PARTNER ZARZĄDZAJĄCY
Przeczytaj inne artykuły
kontakt
ul. Polska 15, 60-595 Poznań
9:00-17:00 (pon-pt)
+48 61 27 87 595
office@zcplegal.pl
Zieliński Chęciński Partnerzy Kancelaria Radców Prawnych sp.p.
NIP: 7812006574
KRS: 0000830268
REGON: 385602019
Znajdź nas:
specjalizacje
Bieżące doradztwo prawne podmiotom gospodarczym
ZCP Legal&Tax © 2023 Wszystkie prawa zastrzeżone