Planowany, nowy szybszy sposób dochodzenia roszczeń w postaci notarialnego nakazu zapłaty
Na stronie Rządowego Centrum Legislacyjnego śledzić można losy projektu ustawy o zmianie ustawy o notariacie oraz niektórych innych ustaw. Projektodawca dostrzegając znaczne obłożenie sądów powszechnych drobnymi sprawami o zapłatę postanowił zaproponować rozwiązanie, które w założeniu ma ten problem rozwiązać. Jednocześnie tytułowe „odblokowanie” ma także dotyczyć postępowania o wpis hipoteki do księgi wieczystej, które aktualnie może trwać nawet kilka miesięcy.

Źródło fotografii: unsplash.com
W osiągnięciu powyżej zaakcentowanego celu mają pomóc notariusze. Projektodawca bowiem przewidział, iż w sprawach o roszczenia pieniężne do 75.000,00 zł wierzyciel (niezależnie od możliwości wytoczenia powództwa na dotychczasowych zasadach) nabędzie prawo do złożenia do notariusza pisemnego (na urzędowym formularzu) wniosku o wydanie notarialnego nakazu zapłaty. W reakcji na takowy notariusz wyda rzeczony nakaz o ile:
- zasadność dochodzonego roszczenia nie będzie budziła wątpliwości i dochodzone roszczenie zostanie udowodnione dołączonym do wniosku dokumentem, a w szczególności dokumentem urzędowym; zaakceptowanym przez dłużnika rachunkiem; wezwaniem dłużnika do zapłaty i pisemnym oświadczeniem dłużnika o uznaniu długu;
- nie będzie zachodziła żadna z negatywnych przesłanek wydania notarialnego nakazu zapłaty, tj. niespełnienie wymogów formalnych wniosku, prowadzenie o to samo roszczenie sporu przed sądem lub prawomocne zakończenie takowego, powstanie stanu wymagalności roszczenia wcześniej niż w okresie trzech lat przed złożeniem wniosku o wydanie notarialnego nakazu zapłaty, bądź okoliczność iż dochodzone roszczenie budzi wątpliwości.
Z powyższego wynika, iż niespełnienie wymogów formalnych wniosku będzie prowadziło wprost do odmowy wydania notarialnego nakazu zapłaty, a notariusz nie będzie uprawniony do wzywania do uzupełnienia braków. Z tego względu tak ważne będzie należyte przygotowanie wniosku.
Istotnym jest, iż w przypadku wydania przedmiotowego nakazu przez notariusza, lecz niemożności jego doręczenia dłużnikowi, nakaz utraci moc. Nie będzie zatem miała zastosowania instytucja fikcji doręczenia wskutek podwójnej awizacji.
Od przedmiotowego nakazu zapłaty dłużnik będzie mógł wnieść w terminie 2 tygodni sprzeciw, co skutkować będzie utratą mocy nakazu i zakończeniem postępowania na takim etapie. W pełni wystarczające będzie wyrażenie w sprzeciwie woli utraty mocy nakazu zapłaty, bez podejmowania merytorycznej polemiki.
W razie braku zaskarżenia nakazu, notariusz poczyni na nim stosowną wzmiankę, a wierzyciel będzie mógł wystąpić do sądu rejonowego o nadanie na nakaz klauzuli wykonalności, która umożliwi przeprowadzenie egzekucji z majątku dłużnika.
Projektowane przepisy nie przewidują aktualnie ustalenia właściwości miejscowej komorników wydających nakazy zapłaty, co może prowadzić do konstatacji, iż wierzyciel nie będzie niczym skrępowany przy wyborze danego komornika, z wyjątkiem jednej okoliczności – dany komornik nie będzie mógł wydać w jednym miesiącu więcej niż 200 notarialnych nakazów zapłaty.
Omawiana nowelizacja rozszerzy także katalog uprawnień notariuszy o możliwość dokonywania w księgach wieczystych wpisów w zakresie:
- ograniczonych praw rzeczowych (w tym hipoteki);
- odrębnej własności lokalu.
Rzeczonego wpisu dokona notariusz sporządzający akt notarialny dotyczący danego prawa.
Autorzy:

Tomasz Cyrek
aplikant radcowski

Tomasz Chęciński
Radca prawny
PARTNER ZARZĄDZAJĄCY
kontakt
ul. Polska 15, 60-595 Poznań
9:00-17:00 (pon-pt)
+48 61 27 87 595
office@zcplegal.pl
Zieliński Chęciński Partnerzy Kancelaria Radców Prawnych sp.p.
NIP: 7812006574
KRS: 0000830268
REGON: 385602019
Znajdź nas:
specjalizacje
Bieżące doradztwo prawne podmiotom gospodarczym
ZCP Legal&Tax © 2023 Wszystkie prawa zastrzeżone