BLOG PRAWNY

Windykacja należności w branży meblarskiej

3/01/2022

fot. Unsplash

Przy prowadzeniu działalności gospodarczej, zasadniczo w ramach każdej branży, w tym meblarskiej, przedsiębiorcy często spotykają się ze zjawiskiem braku zapłaty należności. Nasuwa się zaś pytanie jak skutecznie wyegzekwować należność? Nad tym zagadnieniem pochylimy się w niniejszym artykule.

Specjalizując się w obsłudze podmiotów gospodarczych m.in. z branży meblarskiej, często otrzymujemy prośby o windykacje należność wynikającej w szczególności z braku zapłaty faktury dokumentującej sprzedaż mebli.  

Na wstępie należy przeanalizować nie tylko prawne aspekty dochodzenia roszczeń, ale również aspekty biznesowe i skutki prowadzenia ewentualnego sporu. Jeżeli już ocena ryzyka oraz szanse na wygraną dają możliwość podjęcia prawnych kroków w celu wyegzekwowania należności, w pierwszej kolejności możliwe jest podjęcie rozmów ugodowych i negocjacji celem rozwiązania zaistniałego sporu.

Jeżeli rozmowy te nie przyniosą zamierzonego skutku, należy wystosować do dłużnika odpowiednie wezwanie do zapłaty należności, w którym powinno się wskazać w szczególności z jakiego tytułu powstała należność, wyznaczając dłużnikowi określony czas na jego spełnienie.

Jeżeli po upływie zakreślonego terminu wezwanie pozostaje bez odpowiedzi, wówczas można skierować sprawę na drogę sądową. W tym celu do sądu właściwego kieruje się stosowny pozew o zapłatę, w którym należy wykazać zasadność roszczenia oraz odpowiednio sformułować swoje żądanie. 

Jednym z kolejnych możliwości wyegzekwowania należności od dłużnika jest wszczęcie postępowania pojednawczego poprzez złożenie we właściwym sądzie wniosku o zawezwanie do zawarcia próby ugodowej. W rzeczonym wniosku należy wówczas zwięźle oznaczyć sprawę i przedstawić propozycje ugodowe. Powyższe oznacza zaś, że wierzyciel powinien zrezygnować z któryś z przysługujących mu należności i np. darować dłużnikowi odsetki albo rozłożyć należność na raty.

Gdy postępowanie sądowe zakończy się pomyślnie i sąd wyda orzeczenie zgodne z żądaniem wierzyciela albo strony zawrą ugodę, dłużnik będzie zobowiązany do zapłaty należności.  

Jeżeli pomimo orzeczenia czy zawartej ugody sądu, dłużnik w dalszym ciągu uchyla się od spełnienia świadczenia w części lub w całości, należy wówczas skierować sprawę na drogę postępowania egzekucyjnego.

Przed złożeniem wniosku o wszczęcie egzekucji do właściwego komornika, należy zaopatrzyć orzeczenie albo ugodę sądową w odpowiednią klauzulę wykonalności. Dopiero po nadaniu przez sąd rzeczonej klauzuli, wierzyciel posługuje się tytułem wykonawczym, uprawniającym go do złożenia wniosku o wszczęcie postępowania egzekucyjnego.

Podsumowanie

Nierzadko droga do otrzymania przysługującej należności jest długa i zawiła, zatem w celu zminimalizowania kosztów i uniknięcia ewentualnych błędów, znajomość odpowiednich reguł postępowania jest kluczowa do przeprowadzenia skutecznej windykacji należności.  

Biorąc pod uwagę przedstawione powyżej możliwości windykacji należności, kluczowa jest szczegółowa analiza sprawy i dobranie właściwego rozwiązania, które doprowadzi do skutecznego wyegzekwowania roszczenia.

Na marginesie coraz częściej przedsiębiorcy zainteresowani są wdrożeniem w przedsiębiorstwie odpowiednich zabezpieczeń przed nieuczciwymi kontrahentami, co  potrafi uchronić przed koniecznością prowadzenia sądowych postępowań windykacyjnych. 

 

Jeżeli jakieś zagadnienia wzbudziły Państwa zainteresowanie – zespół Kancelarii pozostaje do Państwa dyspozycji.

Autorzy:

Krzysztof Zieliński

Krzysztof Zieliński

Radca prawny

PARTNER ZARZĄDZAJĄCY
Sylwia Kaczmarek

Sylwia Kaczmarek

aplikant radcowski

kontakt

ul. Polska 15, 60-595 Poznań

9:00-17:00 (pon-pt)

+48 61 27 87 595

office@zcplegal.pl

Zieliński Chęciński Partnerzy Kancelaria Radców Prawnych sp.p.

NIP: 7812006574

KRS: 0000830268

REGON: 385602019

Znajdź nas:

specjalizacje

Procesy sądowe i dochodzenie roszczeń

Bieżące doradztwo prawne podmiotom gospodarczym

Transakcje, fuzje, przejęcia i przekształcenia
Compliance
Nieruchomości i inwestycyjny proces budowlany
Doradztwo podatkowe
Postępowania restrukturyzacyjne oraz upadłościowe
Prawo własności intelektualnej oraz prawo nowych technologii
Ochrona danych osobowych (w tym RODO)
Prawo rynku finansowego
Prawo cywilne i prawo rodzinne
Inne
Materiały i treści zamieszczone na niniejszej stronie internetowej podlegają ochronie przewidzianej przepisami prawa. Ich kopiowanie i rozpowszechnianie wymaga zgody uprawnionego. Aktualności mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią porady prawnej.

ZCP Legal&Tax © 2023 Wszystkie prawa zastrzeżone